Mistrovství Světa smíšených dvojic v Berlíně (24. 8. 2019)

S myšlenkou zúčastnit se v pořadí sedmého MS smíšených dvojic, který se koná v Berlíně, přišel už v zimě Standa. Většinu nás tento nápad zaujal a zahrát si turnaj, na kterém je podmínkou být ve smíšeném týmu, se na jaře stal dalším z našich kubbových cílů v sezóně 2019. Turnaj se konal 24. 8. 2019 v centru Berlína. V létě jsme se zaregistrovali – celkem jsme jeli 4 týmy (Kněžna – Jiřinka a Standa, Husinec GANG – Kačí a Áda, MATOHA – Hanča a Tom, P. K. – Pepíček a Klárka) a dva fanoušci.

Sešli jsme se v pátek v poledne na Hlavním nádraží v Praze, odkud nám jel vlak přímo do Berlína. Cesta měla trvat 4 a půl hodiny, ale poměrně velké zdržení v Děčíně způsobilo příjezd asi o hodinu později. Pivo a medovina ubývala, jídelní vůz byl blízko a v půl šesté jsme vystoupili z vlaku na hlavním nádraží. Po počátečním lehčím bloudění jsme nakonec trefili na naše ubytování, kde jsme si museli převzít klíče. Naše první cesta vedla do supermarketu, protože jsme bydleli v apartmánech, a bylo potřeba naplnit lednici. Unavení po cestě jsme se vydali najít příjemné posezení, což se nám i povedlo.

Sobotní den začal poměrně brzy ráno a v 8:00 jsme metrem odjeli na místo konání turnaje. V areálu jsme byli po deváté hodině, ale organizátoři teprve přijeli a začali stavět zázemí, takže jsme ještě odešli do místní cukrárny, ve které jsme ochutnali německá piva. Turnaj odstartoval kolem 10:30 a úvodní slovo organizátora, že tento turnaj bude plný experimentů, nás všechny ihned zarazilo. Celkem se přihlásilo 28 týmů, každý z nás byl v jiné skupině a potkat jsme se tak zatím nemohli. Hned v prvních zápasech jsme zjistili, že pravidla jsou trochu jiná, než na jaké jsme zvyklí a sady jsou o hodně menší, než s jakými obvykle hrajeme. Jeden z největších rozdílů v pravidlech byl pod pojmem „střídání v nahazování“. U nás to znamená, že se každé kolo střídají hráči v nahazování shozených kubbů, ale tady to znamenalo střídání během nahazování, tzn. shozeno bylo 6 kubbů a každý hráč musel nahodit 3 kubby. Další rozdíl během hry samotné byla možnost shodit krále – při základní hře byl na krále pouze jeden pokus, tzn. že i když tým měl tři kolíky na krále, pokus měl stejně pouze jeden. V případě neshození pokračoval ve hře druhý tým. Co nás ale všechny překvapilo, byla technika hodů hráčů – ne jednou jsme byli svědky hodu tzv. na válečka, jako když se hrají mölkky..

Ze skupin z 1. místa postoupila Kněžna a Husinec GANG a ti hráli o nejvyšší místa (z tohoto TOP pavouku se dalo postoupit až do finále), MATOHA a P. K. bojovali v pavouku o nižší příčky. V prvním kole TOP pavouka Kněžna bohužel vypadla, ale Husinec GANG se držel a postoupil dál. Do dalšího kola už se bohužel nedostali. Chvíli nám trvalo, než jsme se zorientovali v jejich postupovém pavouku, ale pak jsme odpoledne zjistili, že stále všichni hrajeme – o finále nebo také o konkrétní konečné umístění. V cestě do finále jsme se už museli potkat, Kněžna a Husinec GANG spolu hráli zápas na maximální počet zápasů (tedy tři) a zkušenosti rozhodli, dál šla Kněžna. Nakonec se neprobojovala do boje o 3. místo a při těchto dalších hrách jsme bohužel zjistili, že nám každý tým celý den říká tak trochu jiná pravidla.. V areálu jsme ještě počkali na finále, u kterého jsme si vypili piva s ledem (ano, horko bylo veliké a organizátor neměl žádné lednice, takže jsme si někteří zavzpomínali na naší dovolenou v Asii, kde se pivo tímto způsobem pije běžně). Co se týče stránky občerstvení – nejspíš jsme od nás moc rozmazlení na velký výběr, komfort a dostupnost v podstatě všeho (tady během odpoledne došla voda, což v tak šíleném tropickém počasí nebylo úplně ideální a místní voda údajně nebyla pitná..) I přesto všechno můžeme být spokojeni s našim výsledkem, protože i tohle nás všechny posouvá dál! Večer jsme poseděli v příjemné restauraci, pořádně se najedli, popili a troufnu si říct, že jsme všichni padli do svých postelí absolutně unavení. Byl to dlouhý den..

V neděli jsme se ještě krátce podívali po Berlíně, dali si oběd v klasické německé hospodě, kde si většina z nás dala pečené i vařené koleno, o kterém se mluvilo ve vlaku už v pátek odpoledne. 🙂 K přesunu na nádraží někdo využil místní dopravu, někdo si dal ještě procházku  a pak už směr Praha.. Ještě jsme navštívili jídelní vůz, kde jsme to všechno pořádně zhodnotili a probrali. 🙂