Mistrovství Evropy 2023

Mistrovství Evropy ve švédském hlavním městě Stockholm se konalo 6. – 7. 7. 2023. Zahajovací ceremoniál se konal už ve čtvrtek, na kterém naše výprava nemohla chybět. Vzhledem k tomu, že každý bydlel jinde, tak jsme na zahájení dorazili po skupinkách. Sešli jsme se na hřišti, kde jsme si dali pivko a někteří z nás ještě potrénovali. Ceny ve Švédsku jsou vyšší, to všichni víme, takže jsme ani nebyli tolik překvapení, když pivo stálo v přepočtu na naše 150 korun. Co nás ale zaskočilo bylo to, že jsme pivo mohli pít jen v ohraničeném prostoru a nesměli jsme s ním nikam jinam, ani na hřiště. Po zahájení, kde se představily všechny země, se konala tradičně asociační schůze, které se zúčastnili zástupci kubbových zemí a ani naše zastoupení nechybělo.

Páteční den z velké části patřil turnaji 1vs1, kde každý hrál sám za sebe a největší motivací pro každého hráče bylo reprezentovat svoji zemi v kategorii 6v6, kde se základní skupiny odehrály stejný den později večer po odehrání turnaje 1vs1. Registrace do první části turnaje končila až v pátek ráno. Bodovací systém byl letos jiný. Počítaly se totiž shozené kubby. Za každý shozený kubb na základní čáře byl bod. Za krále pak body tři. Takže, když jste vyhráli 2:0, tak jste měli 16 bodů. Pokud vám ale soupeř shodil všechny kubby a nahazovali jste s deseti, tak to bylo 16:10 a soupeř měl body taky. Takže jste se celý den museli soustředit hlavně na to, abyste trefili co nejvíce kubbů na základní čáře. V 8:30 začalo první kolo. Většině českým hráčům se první kolo povedlo, dále už pak záleželo na tom, jakého soupeře kdo dostane a jak se s ním popere. Také byl problém, že stánek s pivem se měl otevírat až ve 12 hodin. Překvapení pro nás ale bylo, když otevřeli až ve dvě, takže už pár lidí mělo špatnou náladu, protože pivo prostě ke kubbu patří. Hráčů bylo rekordních 243, takže konkurence byla veliká. Šesté kolo bylo rozděleno na oběd, tak jak to už známe i z našich turnajů – polovina hráčů hrála a polovina jedla. Food trucky byly dva, ale vůbec nestíhaly, takže se moc lidí ani nenajedlo – navíc po dvou hodinách totiž oba odjeli a vrátili se zase až na večeři kolem 8 hodiny večer. Po základních 8 kolech se utvořila top 32, která si zahrála play off. Z České republiky se tam dostal z 22. místa Hajásek a z 25. místa Guču, zástupci KNS. A i když ani jeden nedokázal postoupit přes prvního soupeře, tak jim patří veliká gratulace! Po základních kolech byly ještě dvě kola o umístění a o poslední šanci se probojovat do reprezentační šestice.

Česká republika letos měla opět dvě šestice, které reprezentovaly v turnaji 6vs6. První tvořili Patrik Velc, Petr Forst, Petr Slezák, Karel Souček, David Vlček a Standa Holakovský. Druhá šestice byla ve složení Karel Röhrich, Radek Ježek, Josef Martinec junior, Václav Srba, Josef Srba a Pavel Franc. Základní skupiny se začaly hrát kolem 8 večer po skončení turnaje 1vs1. Prvnímu týmu se dařilo, když vyhráli první dva zápasy. Třetí zápas byl proti Švýcarskému výběru a všichni si mysleli, že na postup musíme vyhrát 2:0. To se bohužel nepovedlo, ale později ten večer jsme zjistili, že stačilo o dva shozené kubby víc na postup do semifinále. Druhému týmu se nedařilo tolik jako tomu prvnímu, ale po prvním zápase se chytli a začali vyhrávat. Bohužel ani tady se nepovedlo postoupit do semifinále a bohužel i druhému týmu chyběli pouze 3 kubby navíc na postup. Zlato z loňského roku neobhájíme.

Od sobotního rána se konal turnaj 3vs3, kterého se zúčastnilo celkem 71 týmů. Husinecká výprava měla týmy dva a kousek. Husinec Kubb ve složení Klárka, Jirka, Pepíček. Zmatený důchodci ve složení Standa, Kněžna a Piccaso a Monika spojila síly s Vinnare. Stejně jako den před tím, turnaj začínal v 8:30, pivo zase nebylo, ale počasí přálo, svítilo sluníčko a turnaj mohl začít. Bodování bylo stejné jako předchozí den, takže se počítaly shozené kubby. Česká republika měla zastoupení v 8 týmech, takže bylo možné, že na sebe narazíme a zahrajeme si i proti sobě. Někomu se to stalo jednou, někomu vůbec a někomu dokonce 4x. Zápasy to byly ale krásné. Chvilku se dařilo, chvilku zase ne, ale tak to chodí. Základních kol bylo dneska 7 a do play off postupovalo 16 nejlepších týmů. Z Husince se bohužel do pavouka nedostal nikdo, ale obrovské uznání patří klukům z Našrotu, kteří s jen jednou prohrou postupili do pavouka z druhého místa!

Po 7 základních kolech se poté hrály ještě dvě kola o konečné umístění, stejně jako předchozí den. Týmu Husinec Kubb se podařilo tyhle dva zápasy bodovat a nakonec se umístili na 35. místě jako druhý nejlepší český tým. Po těchto dvou kolech se všichni přesunuli fandit Našrotu, který se mezitím dostal do TOP 8. přes švédský tým Naughty boys. Čtvrtfinále pro ně začalo nepříznivě, protože první zápas prohráli se švýcarským týmem Betäubti adler. Museli tedy vyhrát následující dvě hry, aby se mohli radovat z postupu do semifinále. To se nakonec povedlo a celá česká výprava se šla nasoukat kolem arény, kde si kluci měli zahrát tolik vytoužené semifinále. V semifinále narazili na německý tým Gipfelstürmer. Než se stihli všichni usadit, už zápas pomalu končil, protože klukům bohužel nevyšly hody na zadní kubby a soupeř naopak skoro neminul.

Finále se tedy letos nekonalo, ale pořád byla šance na medaile – zápas o třetí místo si Našrot zahráli proti německým Breitizone, kteří v semifinále prohráli ještě rychleji, než kluci. První zápas skončil během 3 minut a skončil vítězně pro Našrot. Stačila tedy jen jedna výhra k medailovému umístění. Bohužel se to ale nepovedlo, Breitizone skvělou hrou otočili utkání v jejich prospěch a vyhráli zápas o třetí místo 2:1. I přes to, že od medaile to byl jen krůček, kluci si zaslouží obrovskou pochvalu, uznání, respekt a hlavně poděkování za to, jak skvěle reprezentují Českou republiku.Když se večer vyhlašovaly výsledky, udělal se špalír přesně tak, jak to děláme na našich domácích turnajích. Našrotu jsme tak ukázali, jak moc jsme všichni pyšní na to, co dokázali. A příští rok to třeba dopadne ještě lépe.

Nedělní den patřil odpočinku a poznávání města. Část české výpravy odlétala již ten den, další poté až v pondělí. Víkend to byl krásný plný kubbu, počasí přálo, pršelo jen chvilku, foukalo ve výsledku taky málo. V příštím roce se na další ME můžeme opět těšit..

Konečné pořadí turnaje 1vs1:

 1. Yentel Castrel, který prvenství obhájil z loňska
 2. Marc Binder
 3. Joakim Ekelöf
 4. Josef Bjorklünd

123. Václav Srba

136. Josef Srba

152. Klára Srbová

154. Jiří Srba

175. Standa Kohoutek

207. Monika Jeriová

Konečné umístění v turnaji 3vs3:

 1. Famagusta
 2. Gipfelstürmen
 3. Breitizone
 4. Našrot

35. Husinec Kubb

43. Zmatený důchodci

56. Vinnare

Konečné umístění v turnaji 6vs6

 1. Švédsko 1
 2. Švýcarsko 2
 3. Švýcarsko 1
 4. Švédsko 3

Doporučené články

Napsat komentář