Mistrovství Evropy 2019

Tento rok se ME v kubbu konalo v Belgii, a to v Antverpách v termínu 5. – 6. 7  2019. Letošní česká výprava se trochu obměnila, ale celkem do Antverp dorazilo 27 hráčů a fanoušků (mezi fanoušky opět nechyběl Kubbík)! Část letecky, část autama.. Z našeho spolku jelo celkem 10 členů, a to je víc než v minulém roce.

©Monika Jeriová

Všichni jsme zvolili leteckou dopravu, první část výpravy letěla již ve středu ráno (Kačí, Adam, Standa a Jiřinka). Měli tak celý den na objevování města a odpoledne se jeli podívat na místo konání mistrovství. Ve čtvrtek ráno letěl zbytek české výpravy, mezitím už také vyrazili naše auta a zbylá část výpravy. Všichni jsme se tak sešli během dne ve městě a poté v kempu, kde většina z nás postavila své stany. Velký dík Vanitas a části Vinnare za přivezení stanů, spacáků a proviantu! Odpoledne jsme nelenili a šli ještě potrénovat. V mezičase české zástupce pozvala European Kubb Association EKA na schůzi evropských kubbových asociací, a tak snad i my brzo uděláme velký krok k založení oficiální české kubbové asociace!

Páteční den odstartoval již tradičně turnajem 1vs1. Turnaj začínal už v půl deváté, a to hlavně z toho důvodu, protože bylo přihlášených 196 hráčů! Celkem tedy 98 hřišť a to byl zatím největší turnaj, na kterém jsme kdy byli. Systém turnaje byl stejný jako minulý rok, hry plynuly a podle výsledků se hráči posouvali na lepší či horší místa. Každého hráče čekaly zápasy v základních skupinách a nejlepších 32 hráčů po prvních pěti zápasech šlo do pavouka, který směřoval až do finálových bojů. Bohužel našemu Standovi (Vanitas) tento pavouk utekl o pár míst.. I ti, co se nedostali do toho TOP pavouka, měli stále o co hrát. Následovaly další zápasy, které rozhodovaly o konečném umístění. Z našeho spolku se na celkovém 69. místě umístil Standa, na 72. místě Venda a to znamená, že v pomyslném pořadí českých hráčů jim patří druhé a třetí místo!!! Pro doplnění: 117. Pepíček, 127. Monika (první žena v pomyslném českém žebříčku!), 151. Radim, 161. Kačí, 167. Jiřinka, 175. Adam, 185. Martin, 193. Anička. Celkem jsme během turnaje 1vs1 odehráli 12 zápasů!


Šest českých nejlepších hráčů v tomto turnaji (1vs1) se kvalifikovalo do turnaje 6vs6, který se začal hrát právě v pátek večer. Do tohoto týmu se probojovali – Standa (Vanitas), Radek (Vršovka), Kája (Vinnare), Karlos (Našrot), Standa a Venda (Husinec). Odehrály se dva zápasy – proti Německu a Francii. První proti Německu skončil remízou 1:1 a Francii jsme porazili 2:0. Další zápas se dohrával až v sobotu, a to proti Švýcarskému týmu, se kterým jsme k velkému překvapení také remizovali 1:1. Bohužel byl systém nastavený zvláštním způsobem a i přes 5 získaných bodů ve skupině si kluci nezahráli semifinálové boje. Ale remizovali s výbornými týmy a ukázali, že dalším tréninkem za chvíli dokážeme konkurovat i těmto kubbovým velmocem!

©Monika Jeriová

Sobotní den patřil turnaji 3vs3. Do turnaje se přihlásilo 70 týmů a český kubb reprezentovalo 8 týmů, každý tým byl v jiné základní skupině, a to znamenalo, že v prvních zápasech se proti sobě týmy nemohly postavit. Ze základních skupin postoupili Vanitas, Mordparta Vršovka a Našrot. V těchto dalších skupinách se již bohužel dva české týmy potkaly, zbylé týmy hrály další 4 zápasy o konečné umístění v turnaji. Z našich týmů byli nejlepší Pinďové, kteří se umístili na 37. místě! Další týmy: 44. Vinnare (v tomto týmu hrála Monika), 60. Husinec GANG, 67. Zelenáči.

©Monika Jeriová


K večeru vrcholil program mistrovství – finále 3vs3 a 6vs6. Po těchto zápasech následovalo vyhlašování vítězů. Bohužel jsme na medaile tento rok nedosáhli, ale rozhodně jsme se zase o kousek posunuli a ukázali, že dalšími tréninky můžeme konkurovat i těm nejlepším a sehrát s nimi krásné zápasy. Tomu napovídá i celkové hodnocení národů, kde se Česká republika umístila na 5. místě z celkových 12 národů.

V neděli dopoledne se v kempu všichni rozloučili, posádky s auty odjeli směr domov a my jsme měli ještě celý den před sebou. Potkali jsme se ve velmi příjemné hospůdce a odtud pokračovali více do centra. Tři z nás navštívili místní ZOO, zbytek se svezl na ruském kole a došlo také na poslední belgická pivka. K večeru už jsme stáli na letišti, poslední kontroly a po osmé hodině večer jsme nabrali kurz Praha..A co říct na závěr? Dojmy jsou stejné jako po naší loňské účasti – byly to opravdu příjemné dny v kubbové společnosti! Letos bylo vidět, že i té největší špičce začínáme stačit, ale stále je potřeba trénink, trénink a zase trénink. Bez toho to totiž vážně nejde..

Doporučené články

Napsat komentář